Mačkarica Marica Ivančević

Na fotografiji dvogodišnja mačkarica Marica Ivančević, kći Milene Bitanga i dr Lavoslava Ivančevića 1915. godine te do danas u obitelji sačuvani dijelovi kostima za male mačkare koje je 1928. godine sašila Marija Radovinović za kći Anku. Kako je u monografiji Bako-imotske karnevalije (2010) napisala Gordana Radić djeca iz građanskih obitelji vrlo davno su se uključivala u pokladna događanja u gradu Imotskom, a finom izradom kostima roditelji su posvećivali posebnu pažnju kulturi kostimiranja. Kostimi su se čuvali godinama kako je to bio običaj u brojnim obiteljima i kakav se može susresti i kasnije sve do danas, u imotskim “mačkarskim” običajima.
Prema kazivanju pok. Svete Dunda (1930.-2018.) koji se rado sjećao svog dječjeg maškaravanja djeca su se najviše mačkaravala na Kalandoru (Kandaloru, kada bi sudjelovala u općem šarenilu i dječjem plesu kinder-balu što ga je organiziralo sportsko društvo Sokol. Djecu se mačkaravalo u kući Radovinović Jagul, a zatim bi se i do pedesetak djece grupno vozilo pasađerom, jednom od tri kočije dr Pave Radovinovića na Karneval i dječji krabuljni ples u sokolski dom. Krajem pedesetih već počinju organizirani dječji maskirani plesovi u Mondovoj kavani ili u Domu kulture, a sedamdesetih na imotske dječje krabuljne plesove, kinderbale roditelji dovode djecu iz drugih gradova i mjesta jer u to vrijeme u tim mjestima nije bilo takvih dječjih maskenbala.

Fotografija u obiteljskoj arhivi

Marija Vuković 1928. godine

Imotski, Marija Vuković (1908.-1996.), kći Katinke i dr Mile Vukovića maskirana u Indijanku u tinelu svoje kuće na Pjaci prije odlaska na krabuljni ples 1928. godine. Na fotografiji uz zanimljiv i originalan Marijin kostim dobro se vidi potom ambijent tinela u kući Vuković u kojem se vidi klavir kao važan prateći element mobilijarija čitavog niza tinela građanskih obitelji u gradu Imotskom

Izvor: Obiteljska arhiva

Mladenci u karnevalskoj povorci 1969. godine.

motski, slavni mladenci u karnevalskoj povorci 1969. godine….mlada Josip Braco Zen sa mladoženjom i kumom, braćom Lipoglavšek, Francekom i Jakovom.
Jedne godine dok su se pokladne svečanosti primicale Čistoj sridi kad još ni na kraj pameti nisam zna čime bih izletio na Bakovu povorku dođe mi na pamet povijesni događaj, “danak u krvi”. Kako to izvesti? Mora glavna figura biti “drug konj”. Odma sam pomislia na mog velikog prijatelja pok. Davorka Ćiru Barbira. “Davorko, bi li moga napraviti konjsku glavu u prirodnoj veličini, a meni ostavi sve ostalo?” Tada sam ima vlastitu mehaničarsku radionicu. Konstruira sam od građevinskog željeza samar, a na samar prišio one dvi mrko nemile vojničke deke. Glava je dobila izgled živog paripa. Pridnji dio paripa bijaše Brajo Malić, a straga je dopalo mene. Ja sam sam sebe žrtvova jer je glavni teret bio na mojim leđima i vratu. Na samar je asker s puškom natovario sepete, a u svakom sepetu čučio je dječak (dica Jagode Bonovil). Ante Lončar zvani Pen Pen je bio gonič tužne povorke. Nakon što smo u takvom položaju obašli cili put, da bi se ustavili ispred javnog zahoda ispod Ime. Tu je tribalo svečano otvoriti to jedino dostignuće rada i uspjeha tadašnje vlasti. Ta čast je zapala druga konja. Kad mu je voditelj svečanosti Braco Ćosić dao znak, drug konj je na konju sličan način blagoslovio dostignuće iz boce pepsi kole. Ja sam najgore proša, podnio teret i osta popišanih noga…Nije mi ni do danas ža žrtve jer je sve skupa izazvalo smijeh do urnebesa. Nije mi poznato je li tko sačuvao fotografiju….

Fotografija i tekst: Josip Braco Zen 

Maja Nikolić

Maja Nikolić rođ. Gjamonja (1938) jedna je od ikona imotskog pokladnog života….. Oduševljavala je sugrađane idejama, izvedbom kostima, duhovitošću i scenskom kompletnošću naročito u razdoblju od šezdesetih do devedesetih godina. Njezine su se mačkarade svake godine dočekivale s pitanjem: što će Maja i njezina ekipa smisliti ove godine? Svim srcem je živjela za maškare, radovala im se toliko da je animirala sve oko sebe i oko nje su se uvijek stvarale grupe duhovitih pojedinaca s kojima se godinama maškaravala…. U Majinoj je kući za Poklada sve moralo biti posvećeno mačkarama i kako se tih dana nije kuhalo kako Bog zapovijeda, nego se samo smišljalo i pripremalo kostime i morete, Mijo, Majin muž koji se nije volio mačkaravati ljut bi prigovarao: Majo u drugim kućama krafne, fritule, kroštule, a u nas ništa radi tih tvojih kurvanjskih mačkara…..Maja pripovijeda kako je nastala mačkarada na fotografiji: ” Prolazimo ti ja i Harry jedan dan kroz njegov kvart u Rijeci, kad netko dođe do kontejnera i iskrene jednu vreću cipela unutra. Ja govorim Harryju: Trči, molim te, pa mi izvadi iz kontejnera onu žutu cipelu, idealna je za mačkare. On pobisni: Majko jesi li pametna, di ću se sramotiti radi jedne stare cipeletine…. Ništa, ja ću sama. Uzmem neki šćap i izvadim ovu cipelu iz kontejnera i tako je nastala ova mačkarada: frak bez rukava, polucilindar na glavi, a na jednoj nozi žuta razbijena cipela…”.

Gordana Radić (2010) Bako-imotske karnevalije

Šumski duh 1972. godine….

Dominik Mili Zen (1946-2018) kao šumski duh na maskenbalu u Imotskom 1972. godine….
Milijev brat Josip Braco Zen za njegovu masku kaže:
“Mili je dugo vreba priliku kako bi realizira davno izvedenu masku, umačkarati se, na golo tilo namazati sloj meda i posut se perjem. Tu je izvedbu bezbroj puta čuo od roditelja kad se davne godine pojavio u povorci pok. Gondula (Frane Marendić, već stariji čovik, gol namazan medom i posut prosom). Za društvo je uzeo tada mladića pok. Luku Čelana također gola namazana medom i zaštićena perušinama. Biše strašni led, Gondola zaradi upalu pluća I ode u kašetu. Luku je iznila srića, mladost. Mili je to obavio u stanu u Rakinoj kući kraj imotskih skalina. Namaza se medom, raspara veliki kušin sa kreveta posuo se perušinom, a pošto je vanka bio veliki led zva me upomoć. U osobno auto nije bilo izvedivo pa sam doša tik do skalina do Tina autobusom kojeg sam vozio na Vinariji. Do autobusa od stana mu je vitar ukra pola perja ali se dositio i ponio u hotel pola kušina perja. U hotelu je izazva urnebes. Ostatak iz kušina je prosuo po cilom hotelu….”
Priča ima nastavak…Braco je vratio posuđeni autobus i otišao sebe maskirati u stan u sestre Jelene koji se nalazio u blizini hotela. Lokacija je bila idealna jer je i sam bio razgolićen glumeći damu pred spavanje u negližeu i papučicama. Grijala ga je jedino perika….Nakon dobre zabave do kasno u noć, potrčaše braća po poledici do sestre Jelene, ugrijat se i dovest u normalu. Međutim,smrznuti poljubiše vrata jer je mali nećak Nikša, ljut što nije bio s njima sakrio ključ od vrata. Poslije su Braco i Mili rekli da je to najduljih nekoliko minuta dok su se dokopali peći i vrućeg čaja. Mali Niko je išao u kaznu, a ujci s fibrom u krevet….

Fotografija u arhivi Josipa Brace Zena kao i njegov izvorni tekst koji je ljubazno ustupio

Na maskenbalu 1975. godine

Imotski, na maskenbalu 1975. godine…Snjeguljica i sedam patuljaka, jedna od najpoznatijih grupnih maškarada Josipa Brace Zena.
Snjeguljica -Zvonko Bušić, princ- Maja Rebić Petričević, patuljci: Znamenka Bušić, Zora I Braco Zen, Nene Čelan,Tonći Delić, Ksenija i Đica Kujundžić.
Zen za ovu maškaradu kaže: “Uvik se sićan kad smo negdi sedamdesetih godina radili Snjegulicu i sedam patuljaka kad je Buše (Zvonko Bušić) dvometraš i stokilaš bio Snjegulica. Moja je Zora danima i noćima šivala kostime za tu mačkaradu i potegla deblji kraj. Ja sam za tu moretu napravio feraliće od vegete, one kvadratne, unutra drvene svićice, maškliniće, posebnu konstrukciju kašete dugu preko 2 metra, bila je skroz prozirna. Noseve je pravio Nene Čelan od gipsa, a brade od vate. Tonća Delića smo natrali među patuljke jer je ko nacrtan za to, a on se umalo udavio jer je od smija za vrime oblačenja skoro proguca cilu bradu od pamuka. “

Gordana Radić (2010) Bako-imotske karnevalije

Fotografija u arhivi Josipa Brace Zena

Josip Braco Zen

Josip Braco Zen kao Gubavac sa drvenim biciklom koji je sam izradio 1979. godine….. Vrime je od Poklada, a više od sto šezdeset godina stara običajnost imotskog maškaravanja nastavlja se i dalje….. Josip Braco Zen (1936) živuća je imotska legenda, ljubitelj i čuvar prirode, dugogodišnji glazbar, pjevač, humorist, pisac i imotski kroničar. Priča o imotskim mačkarama i Bakovim svečanostima bez Zena bila bi nemoguća. Ne zna se koji je dio njegova života stvaran, onaj s moretom ili onaj bez nje…. Na njegovim scenskim talentima godinama su počivale imotske karnevalije….Najoriganilnije maske su izašle ispod njegovih ruku…. Njegovi Pećinski ljudi, obitelj Kremenko, Snjegulica i sedam patuljaka, Kinta Kunte, Jadnici i brojne druge grupne maškarade prava su remek djela duhovitosti i dorađenosti detalja. A njegove solističke maske zavrjeđuju osobitu pažnju. Spomenimo samo neke: Robinzon, Vanzemaljac, Gubavac, Biciklista. Kako kaže Braco Zen: “…Al za mačkare moraš biti žrtva do kraja. Ako si mačkara, moraš biti glumac jer si bez toga mrtvo slovo. Maska ništa ne znači ako se obisiš, okisiš…” Masku gubavca objašnjava ovako: “Za masku gubavca napravio san tisto ko za fritule i lipio ga na lice pa se to kasnije stegne i budeš ko pravi gubavac…Štos je u tome što se to tisto malo obisi pa napravi one bradavice i čireve…”

Gordana Radić (2010) Bako-imotske karnevalije

Fotografija u arhivi Josipa Brace Zena

Bakova povorka

Imotski, Bakova povorka na Pjaci 2003. godine.
…Po kazivanju učitelja Tonka Malića Baka je činilo društvo momaka i oženjenih. Bako je živi čovjek, ukrabuljen, s velikim crvenim nosom, dugom bradom i brkovima, debeo, dobar pivač……On sidi na kolima koja potežu dva, tri ukrabuljena čovika….U Bakovoj povorci nema ženskih osoba… Oko Bakovih kola su same mačkare. Putem dok idu ne pivaju ništa. Od Bazane krenu prema Riščanskom selu, pa idu preko Pazara, pa na Stradun, na zgradu pošte, na Điradu, a zatim oko Jezera, preko Pjace na Pazar i od tuda opet na Bazanu. Kako dođu do kojeg komšiluka, kola stanu, sve se mačkare okupe okolo, a Bako počinje pjevati:

Evo dođe Bako k vami
Da ne biste bili sami
Ja učini duga puta
Od krajeva Kalikuta.

Mačkare i ostali puk složno odgovaraju:

Dobro doša’ stari Bako
Iće, piće, za te svako
Obilno je pripravljeno
I pečeno i vareno
Evo tuka i gusaka,
Evo s maslon ušćipaka
Evo s meson paveruna
Evo s maslon makaruna
Evo srne razvarene
Siron, maslon začinjene
I debeli kapunova
i lovine, još zečeva
Eto sira i salama
Nek’ se puni Baku jama.

Bako nastavlja:

Ja sam Bako onaj stari
koga štuju svi vinari
i štova’ će sve bez mita
doklen bude ovog svita.

Mačkare i puk uzvraćaju:

Zato smo te pozdravili
i na bačvu postavili
jer tvoj obraz dobro kaže
da t’ od vina ništa draže
Evo bačve vina cila
da moš’ piti izobilja
A kad bude izručena,
Druga ti je priključena.

Bako:

Za vinom mi srce vene
Upitajte moje žene….

Gordana Radić, Bako-Imotske karnevalije (2010.)

Josip Braco Zen

Josip Braco Zen kao Robinzon, Poklade u Imotskom 1976. godine. Priča o imotskim mačkarama i Bakovim svečanostima bez Josipa Brace Zena (1936) bila bi nemoguća. Ne zna se koji je dio njegova života stvaran, onaj s moretom ili onaj bez nje…. Najoriganilnije maske su izašle ispod njegovih ruku, najviše smijeha i danas izaziva njegova umaškarana pojava…. Njegovi Pećinski ljudi, obitelj Kremenko, Snjegulica i sedam patuljaka, Kinta Kunte, Jadnici i brojne druge grupne maškarade prava su remek djela duhovitosti i dorađenosti detalja. A njegove solističke maske zavrjeđuju osobitu pažnju. Spomenimo samo neke: Robinzon, Marsovac Gubavac, Biciklista. Kako kaže Braco Zen: “Al za mačkare moraš biti žrtva do kraja. Ako si mačkara, moraš biti glumac jer si bez toga mrtvo slovo. Maska ništa ne znači ako se obisiš, okisiš…..Onda mi je bio posebno drag Robinzon. Još imam njegov suncobran. Bio je sav od drveta i dobro se otvarao. Za pokrov san koristio lišće kojim su bile pokrivene datule što smo ih uvozili sa Balija, pa je i to primaklo originalu. To sam tako “primitivno” napravio kao da sam pravi pustinjak, sve bez pravog alata, Onda sam napravio puškicu, primitivnu, s tim da sam gori sveza pravu brekulju za mušicu. Ti su detalji jako važni i na njima sam puno radio. Onda je negdi blizu bio stvarno ulovljen medvjed i ja san doša do njegova krzna prostriljenog strelicom, njime san bio omotan. Imao sam i kuburu koju san napravio od starih kantulja iz konobe pokojnog Trokula. Bila je ko prava. Na nogama san imao posebnu obuću od janjeće i još nike kože. Pravi pustinjak.”

Gordana Radić, Bako-Imotske karnevalije (2010)

Bakova povorka 1973. godine

Imotski, detalj sa Bakove povorke 1973. godine, u grupi hipija na imotskom Pazaru sjede s lijeva: Mercedes Brekalo, Jagoda Zujić, Mirjana Penović, tri nepoznate djevojke i Miomir Žužul.
Jutros je bura nemilosrdna u svojim naletima. Nosi nježan laptaš sa Biokova. Razigrava latice bajamovog cvijeta odnoseći zadnje tragove jesenjeg lišća. Staklo pod injem, a u kominu pucketa. I buknu sjećanje na dane najljepše, veljača je i Poklade. Vrijeme kada je moj grad užurban, pomalo funcutski, ali grohotom nasmijan.
Tko se pred Bakom skrio
Magarac je bio
Ko kenjac ostario
Na potki sjećanja grop nestašni od prvih koraka. Zgrada suda, podrum. Naš raj, naš vrtić i tri anđela čuvara. Na zvuke marša poredani uz konop smo mahali glazbarima, a onda u povorku. Ponos, radost važnost i onaj neopisiv osjećaj, kako volim što sam žitelj Cvijeta iz kamena, moga grada bezvremena. Bilo je patuljaka, gljivica, ali i glumačka ekipa u kostimima iz predstava. A tek oni, nestvarni, a opet nama dobro znani naši meštri od Parade i veselja. Bako u kolima, do njega Gajtan i plač neutješan, oni oko njega (Braco, Mili, Ado, Sveto, Mijo, Sveto, Cokan, tko bi ih nabrojio) ti divni ljudi koji su nam utkali ljubav za maškarama, ludovanjima i od njih smo naučili grleni:
Dobro doša stari Bako
Iće, piće za te svako
Obilno je pripravljeno
I peeečeeeno
I vaaareeeno
Simfonija, imotska oda radosti i sada im glasove čujem, to se ne zaboravlja. Moj grad ima dugu, neprekidnu tradiciju “mačkaranja” Izraz je jak i moćan kao sve one “mačkare” mojih sjećanja. A šta nije šetalo gradom i prije i poslije povorke, a u njoj i staro i mlado u odori poruke ili one “mus”. Nevjerojatno, ali nikada ne osjećaš umor iako ti od hodanja noge odrvene. Ili pjevaju, ili se deru pod ponistrama mudro zboreći ili pak na dugom štapu sa krpicom na vrhu umočenom u patinu za cipele (obavezno crna) “mrče”, šantače i kurijožače čitaj ćakulone počivale u miru, valjda je taj običaj izumro. Čini mi se da se Afrika mogla nahraniti od brašna tog dana prosutog po onim danas izumrlim ćakulonama, aljkavim linčinama, neumačkaranim ljušturama od ljudi koji su cijelu godinu nosili iste maske nebitnosti. A vino ispijeno, iz bačava proliveno moglo je gasiti najveći požar, hektolitri, majke mi. Đeleštrica (RIP) je bila profesionalna narikača za njegovim visočanstvom. To je tako bilo upečatljivo i dirljivo, da je kojim slučajem oplakivala Krnju u Crnoj gori, bila bi ona pamćena kao prvi tajkun grada, a ne ovi neumačkarani, danas pofudrani, koji nikad za našim Bakom suze pustili nisu. Bezosjećajni, eto. Možda zaplaču ovu godinu, Bako je stariji i nemoćniji, a i Bogu nije drag, a kamoli narodu, koji ga kao najbolju janjetinu okrene na vatricu. Neka grešnik bude plam, vatra i pepeo. Koliko li je “vatrenih, paljivih, ucelofanjenih” istina ostavio stari Bako, i SUP je bio prezaposlen, a plavi anđeli prekobrojna dežurna maska. Da smo mi poslušali što nam zbori stari Bako, sretan bi danas bio svatko. A tek kostimi nebrojeni, rukom šiveni i krojeni “pomnjom” obučeni. Festival boja, pariška elegancija, imotska kreacija čuda neviđenih. Bože dragi da mi je slike nekih kostima barem. Nije da su moji bili manje u trendu, ali neke si poželiti morao. Koliko žrtve je bilo njima prinešeno. Eto jedne godine trebaju šljokice, a nema, eeee ima božićnih “baluna”, tučka u ruke i eto šljokica i za suside, a mi zvijezde repatice, sjajnije od Helijeve kočijice. A onda hippie sitl i bum u Slobodnu, ne bi da smo Janis Joplin, Jimi Hendrix, Bob Marley i naslov bijaše “Evropeizirana imotska mladost”. Nema pojma čovjek što to Amerika biješe, a još manje “U Ameriku tija bi poć”. Taj naslov pamtimo, jer smo u školi dobili neopravdano, plus kuku za pršut od divnog, meni predragog profesora Bilića. Neponovljivo. ali isplatilo se. Mislim da smo htjeli stariti kao oni aktivni bračni parovi, rotori svakog nestašluka, plesači do jutarnjih sati. Pamtim jednu masku, Fratar i časna, Ples virtuoza na stolu, a u njoj nama svetinja i njegova supruga:
Oj la dorija oj la dora
Od tebe nema boljeg stvora
Nit bolje duše maestro naš
Sad međ anđelim počivaš
Les Dieux son tombes sur la tete, kad su vidjeli anđela koji nema trubu već jedan posve njima novi instrument, a on virtuoz magije nota. Koliko toga kriju Krnjevali Imotskoga. Obilje blaga Božijeg i neiscrpne originalnosti od XVIII stoljeća može svatko vidjeti u jednom predivnom uratku naše Goše. Hvala draga za tu arhiviranu, sačuvanu baštinu nam i sve radosti Bakovih dana. Uh koliko bi i ja pisala, ali neću, svatko ima jedan komadić sjećanja, s njim ekipa na sunce, onako revnosno kako je naša Ljubica nastavila sa kostimima i ne samo ona. Bravo za svih koji dišu ove dane kroz obilježavanje Baka, Krnje, Svite, pečene kroštule, fritule, ušćipke i pašticade. Sve na radost u veselju, smijehu, pjesmi i onoj besidi od mačkara. Ja ću daleko misliti na grad u ludilu i ekstazi, a moja prva misao je, Što li Braco ovu godinu kuva u Krnjinu loncu? Jedinstveni moj Braco, sretna maskota mojih karnevala i pokretač svake liposti. On, taj naš mali Zenov je veliki Meštar svih Maškara i ovo sigurno zna svaki Varušanin. Da, grad je ulica, zid, kamen, skalinade, prelijepi okoliš, ali duša grada su ljudi, baštinici i nastavljači svih naših pređa koji nas tradicijom zadojiše. Cvijete moj kameni, na gori šćućureni, u misli moje usidreni, na vijeke, kao i sada nek ti sretno bilo, otkucaj srca budu ti predobri ljudi iz Varuša, našeg Varuša koji je u pripremi za još jedne Bakove svečanosti.
Mercedes Ceda Marinković
Fotografije u arhivi Mercedes Cede Marinković
ceda i rajićke (3)